Manuál šťastného rodiče

První loučení

Sluníčko Pokud jste se rozhodli, že nastal čas, aby Vaše dítě začalo objevovat nový svět a kamarády ve školce, potom si o tom s dítětem povídejte. Vysvětlete mu, že ve školce si bude hrát a naučí se mnoha novým věcem a že odpoledne už zase budete spolu.

První loučení ve školce bývá většinou těžší pro rodiče. Dítě však velmi rychle vycítí Vaši nejistotu a nebude Vás chtít pustit. Čím delší loučení, tím větší stres pro dítě. Loučení by mělo být krátké, s pozdravem a pusou na rozloučenou a dohodou, že odpoledne opět přijdete.

Rozhodně se nesnažte „nenápadně“ utéct. Dítě toto vnímá jako skutečné opuštění a jeho adaptace na školku nebude jednoduchá.

Také se nesnažte s dítětem zůstat hodinu, dvě, dvacet minut, apod. Dítě pochopí, že do školky patříte také a při Vašem následném odchodu bude vše ještě horší.

Pokud si je rodič jistý sám sebou, nebývá s adaptací dítěte problém.

Délka pobytu dítěte ve školce

Děti PONNY nabízí komplexní vzdělávací program. Jednotlivé dny na sebe navazují, a pokud dítě chodí do školky 2 dny v týdnu, není schopno se pozvolna a přirozeně zapojit do všech vzdělávacích aktivit, začne být roztržité, nepozorné, nechápe, co se vlastně děje a vyžaduje pozornost pouze pro sebe.

Adaptace ve školce je o to těžší, tentokrát i pro paní učitelky, protože ty začínají neustále ze začátku a nemohou pokračovat v naplánovaném programu.

Kdy nejlépe ráno přijít?

Panenka Opravdu je důležité ráno dorazit nejpozději v 9.00 hod. Děti se chystají na odchod na gymnastiku, tenis, plavání, také dopoledne probíhá NTC metoda a metodické hry v angličtině.

Jako rodič budete chtít vidět výsledky a ty se bohužel nedostaví, pokud dítě vodíte do školky nepravidelně nebo pouze na oběd.

A kdy ze školky odejít?

SlunečniceNejpozději v 18.00 hod. Paní učitelky mohu mít večer svůj program a je velmi nepříjemné, pokud ho musí rušit. Hlídání dětí po 18.00 hod. je možné dohodnout předem za příplatek 150 Kč/1 hod.

Nicméně pokud si vyzvedáváte dítě ihned po obědě, přichází o odpolední aktivity, které jsou zaměřeny tak, aby doplňovaly celkový vzdělávací program. A vy jako rodič opět budete chtít vidět výsledky.

Spolupráce rodiče a školky

PanáčekSpolupráce je naprosto nezbytná. Dítě má návyky, které ho doma učíte. Nebo možná neučíte, ale jste jako rodič jediným vzorem chování a pravidel.

I když své dítě nekonečně milujete, Vy jste ten, kdo určuje hranice a pravidla. V případech problémového chování je důležitá spolupráce školky a rodiče. Pravidla, která se nastaví, neplatí pouze ve školce, musí platit i doma.

A děti jsou velmi chytré, aby brzy pochopily, že jejich vztek, pláč nebo zoufalý pohled, jim přinese splnění jejich přání, i když rodič v hloubi duše ví, že takto by to být nemělo.

Vaše očekávání

SluníčkoVybrali jste pro své dítě anglickou školku a očekáváte, že bude velmi brzy mluvit anglicky. Je to však stejné, jako u mateřského jazyka, na dítě od narození mluvíte, ale ono nejdříve rozumí, potom zkouší slova a později skutečně začne mluvit. Někdo dříve a někdo později.

To, jak rychle si dítě osvojí anglický jazyk, ovlivňují dva faktory. První, ve kterém roce dítě do školky nastoupí, čím dříve, tím rychleji bude mluvit. A druhý faktor, jak často dítě ve školce je, zda celý týden nebo jen dva dny v týdnu.

Obvykle dítě rozumí během jednoho až čtyř měsíců a začíná mluvit po jednom roce pobytu ve školce.

Naše dítě nejí

HolčičkaJsou děti, které ve školce nesní ani svačinu, ani oběd. Zoufale se je snažíte přesvědčit, avšak marně. Odpoledne přijde maminka a donese sušenky a v autě má připravené hranolky. A druhý den paní učitelky opět marně a zoufale vysvětlují dítěti, že vše na talíři je zdravé, výborné a plné vitamínů.

Nebo také dáváte dítěti jídlo v autě? Opravdu je nutné mít návyky snídat a svačit v autě? Napadlo Vás někdy, že dítěti může v autě zaskočit a Vy třeba zastavíte až za 20 vteřin?

Pobyt rodiče ve školce

ZvířataRodič může samozřejmě nahlédnout do všech aktivit, které PONNY nabízí. Avšak častá účast rodiče ve školce narušuje práci s dětmi. Vaše dítě se soustředí na Vás, vyrušuje, snaží se zaujmout Vaši pozornost a chová se naprosto jinak, než pokud se musí spolehnout pouze samo na sebe.

Také ostatní děti jsou zmatené a neví, proč jejich maminka nebo tatínek tam nejsou a následně mohou začít jejich přítomnost vyžadovat.

Naše dítě nemá rádo pohyb

HolčičkaPohyb je naprosto přirozenou potřebou těla a pohyb u dětí zásadně ovlivňuje rozvoj mozku. Pohybem se vytváří spoje v mozečku, které jsou ve školním věku nezbytné pro správné fonemické uvědomění a poznávání slov, což následně vede k lepšímu osvojování dovedností jako je psaní a čtení. Psaní vyžaduje plynulost pohybů, koordinaci, automatizace a časové uspořádání, tedy aktivity ovládané mozečkem.

Je důležité dítě podporovat ve sportovních aktivitách, nenechat je lenošit. V PONNY školce vnímáme pohyb jako nezbytnou součást celkového vývoje dítěte. Velmi oceníme, pokud s námi rodiče budou za jedno.

Vaše připomínky

Strom a sluníčkoPokud jako rodič máte výhrady či připomínky k záležitostem v PONNY školce, potom je mnohem efektivnější podělit se o ně s paní ředitelkou spíše než ostatními rodiči.

Pokud totiž paní ředitelka o problémech ví, může je řešit.

Platba školného

SluníčkoPlatba školného včas nám umožňuje hradit všechny závazky vůči zaměstnancům a dodavatelům bez zbytečných upomínek.

Všichni jsou poté spokojeni a do práce chodí s nadšením. Prosím, dodržujte termín úhrady dle dohody.